Fredagshilsen fra ordføreren 18. september 2026

Denne uken har handlet om beredskap, skole, digital inkludering, trygghet og utviklingen av gode møteplasser på Nesodden. Her er noen glimt fra uka som har gått.

To smilende kvinner på brygga.  - Klikk for stort bildeBeredskapsministeren besøkte Nesodden denne uken.

Da var det fredag igjen, og her kommer noen glimt fra uka som har gått på Nesodden.

Mandag fikk vi besøk av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen. Temaet var egenberedskap og betydningen av lokalt beredskapsarbeid. Jeg hadde invitert henne til idylliske Svestad, fordi hun har vist stor interesse for det konkrete og forbilledlige egenberedskapsarbeidet Svestad Vel har gjort.

I en urolig tid, med krig i Europa, økt risiko for ekstremvær og hendelser som kan føre til strømbrudd og svikt i annen viktig infrastruktur, er det viktig å være forberedt på hvordan vi håndterer krevende situasjoner når de oppstår.

Kommunene er selve ryggraden i vårt totalforsvar, og god egenberedskap i befolkningen styrker samfunnets samlede motstandskraft. Relativt små investeringer i for eksempel aggregater, samband, førstehjelpsutstyr og opplæring kan gi stor effekt for lokalsamfunnets evne til å håndtere kriser.

Det ble et veldig fint møte. Svestad Vel viste hvordan et alvorlig tema kan gjøres konkret og føre til handling, ikke avmakt. Det er et godt eksempel på hva frivillighet, lokalkunnskap og godt naboskap kan bety for beredskapen vår. Vi snakket også om behovet for utstyr, samband, opplæring og bedre støtte til lokale beredskapsinitiativer. Ministeren tar med seg innspillene videre til regjeringen, og nå venter vi spent på om Svestad får tilskudd til å styrke egenberedskapslageret.

God beredskap handler om mye mer enn planer og systemer. Det handler også om mennesker som kjenner hverandre og stiller opp for hverandre når det virkelig gjelder.

Tirsdag var det eiermøte i Follo brannvesen, med beredskap som et viktig tema. I en mer uforutsigbar tid må vi sørge for at brannvesenet har kapasitet til å håndtere både hverdagsulykker og store, komplekse hendelser. Vi snakket også om hvordan vi kan styrke samarbeidet i regionen og bruke ressursene våre enda bedre. For meg er det viktig at vi tar vare på den beredskapen vi allerede har, samtidig som vi ser fremover og bygger et enda sterkere regionalt brannvesen. Vi som eiere må også sørge for våre verdifulle ansatte. God HMS og trygge arbeidsforhold er en viktig del av beredskapen.

Hvordan sikrer vi vannforsyningen hvis krisen rammer? Det var tema i et spennende møte denne uken. Nesodden fikk presentert løsninger for reservevann, blant annet muligheten for å avsalte havvann. Det er spennende å se på nye løsninger som kan styrke Nesoddens beredskap dersom den ordinære vannforsyningen skulle svikte.

Smilende gjeng med plakater for TV-aksjonen - Klikk for stort bildeTV-aksjonen er avhengige av bøssebærere. Vil du kanskje stille opp for en viktig sak?

 

Årets TV-aksjon er 18. oktober og går til NRC Flyktninghjelpen. Målet er å bidra til at mennesker på flukt får et trygt sted å bo og muligheten til å bygge seg en ny hverdag.

Jeg håper mange på Nesodden vil bli med og gjøre en forskjell. Så meld dere som bøssebærere her: Registrering

Mer bok og mindre skjerm i skolen

PISA-resultatene viser at norsk skole har utfordringer, særlig med lesing. Årsakene er sammensatte, og det finnes ingen enkel løsning på dette. Nå må vi sammen finne ut hva som virker, og sørge for at lærere og elever får gode rammer for læring.

Regjeringen har svart med tydelige og konkrete grep for å snu utviklingen, blant annet mer bok og mindre skjerm, tydeligere kunnskapsmål og en styrking av lesingen.

Mobilen skal ut av skolen, det skal bli mindre skjerm og mer bok, og regjeringen vil lovfeste at grunnskolene skal ha tilgang til trykte læremidler. Læreren skal få tilbake sin tydelige autoritet i klasserommet, kunnskapsmålene skal bli tydeligere, og det skal være en mer felles retning for undervisningen.

Fellesskoleutvalget er samtidig tydelig på at lærerne trenger tillit, handlingsrom og tid til elevene. Jeg mener dette er viktige grep. Vi må få tilbake mer ro og konsentrasjon i skolen, slik at elevene øver på å lese, lære og holde ut også når det er krevende. Samtidig må vi lytte til lærere, elever og fagmiljøer for å sikre at tiltakene faktisk virker.

Torsdag besøkte jeg Jaer skole, der en tidligere elev, som nå er jusstudent, presenterte jusstudentenes offentlige utredning, skrevet på oppdrag fra Europarådet. Elevene på dagens 6. trinn har nemlig bidratt med flotte tegninger til boken.

Det er skikkelig gøy at boken, med illustrasjoner fra Jaer-elevene, nå er en del av kunnskapsgrunnlaget når EU skal utforme nytt lovverk for utvikling, anskaffelse og bruk av kunstig intelligens i utdanningen.

Boken ble overlevert til de reflekterte Jaer-elevene, som imponerte meg med kunnskapen sin om KI og hvor viktig kildekritikk og kritisk tenkning er. De har mobilfri skole og bruker ikke KI i skolearbeidet. Når de leter etter svar, fortalte de at de alltid bruker minst tre kilder. Jeg tror vi voksne har mye å lære av elevene.

To kvinner foran skjerm smiler til kamera - Klikk for stort bildeCathrine Kjenner Forsland og Lene Kåring

Digital inkludering

Digitalisering gir oss mange muligheter og kan gjøre hverdagen enklere, men som kommune har vi også et ansvar for at alle får tilgang til informasjon og tjenester på en god måte. Etter Jaer-besøket hadde jeg derfor en god prat med leder av Eldrerådet om hvordan vi kan gjøre Nesodden mer inkluderende og tilgjengelig for alle.

Jeg fikk mange gode innspill, blant annet om digitalt utenforskap. Som kommune har vi et ansvar for at viktig informasjon også er tilgjengelig for innbyggere som ikke bruker digitale løsninger. Vi snakket også om helt enkle grep som kan gjøre en stor forskjell. Et skilt med en ringeknapp ved kommunesenteret kan være nok til å gjøre det tydeligere hvor man kan få hjelp.

I tillegg bør vi ha viktig informasjon tilgjengelig på papir og sørge for at den finnes på møteplasser rundt om i kommunen. Kommunen må sikre at viktig informasjon også når dem som ikke bruker digitale løsninger.

Jeg skal invitere digitaliseringsministeren til Nesodden. Vi trenger kanskje tydeligere statlige retningslinjer for hvordan vi kan ivareta personvernet, samtidig som digitale tjenester er enkle og brukervennlige.

Det kan fremstå som om personvern legger for store begrensninger på brukervennligheten. Mange eldre trenger veiledning og opplæring for å ta i bruk digitale tjenester. Samtidig setter sikkerhetsregler for BankID klare grenser for hvor mye hjelp kommunen og frivillige kan gi.

Dette skaper en utfordring vi må ta på alvor dersom vi skal lykkes med digital inkludering. Vi må finne løsninger som gjør det lettere å få trygg og lovlig hjelp når digitale tjenester blir en stadig større del av hverdagen.

Nesodden har fremoverlente ansatte og innbyggere. Nesodden ble jo nylig kåret til beste KI-kommune. De nye KI-verktøyene fra Midlaier er jo helt revolusjonerende for mange av tjenestene våre, og dette frigjør tid til bedre tjenester for innbyggerne. En mer effektiv saksbehandling ivaretar samtidig personvern og informasjonssikkerhet.

Et trygt lokalsamfunn

Smilende folk foran skjerm - Klikk for stort bildePolitistasjonssjef Follo Rune Albertsen og ordfører Cathrine Kjenner Forsland

Denne uken hadde vi også formøte til politirådet, der vi forbereder aktuelle saker knyttet til trygghet, forebygging og samarbeid på Nesodden. Viktige saker er forebyggende arbeid blant barn og unge, bekjempelse av rus og kriminalitet, digital svindel, trafikksikkerhet og lokal beredskap. Samtidig trenger vi synlig tilstedeværelse og et godt samarbeid for å sikre et trygt lokalsamfunn og gode oppvekstsvilkår på Nesodden.

Forrige fredag var jeg i et møte med politisjefen i Follo. Der kom det frem at kriminalitetsforekomsten på Nesodden er lav, og at Nesodden har minst registrert kriminalitet i regionen.

Det er et tankekors at UP avdekker mer narkotika i sine kontroller, mens politiet opplever at de har fått færre virkemidler i møte med utviklingen.

Idrett og nye bygg

Jeg har også hatt et godt møte med Nesodden idrettsråd, både om idrettshallen på Tangen og planene for Myklerud skole.

Reguleringsarbeidet for Myklerud er i gang og skal gi oss et godt grunnlag for å finne den beste løsningen for skolen. Målet er å få mest mulig og best mulig skole for pengene vi har satt av.

Kan vi få til mer enn en vanlig gymsal på Myklerud? Jeg håper vi kan se på muligheten for en flerbrukshall som kan komme både skolen og lokalsamfunnet til gode.

En flerbrukshall kan gi rom for mye mer aktivitet, folkehelse og fellesskap.

Jeg ser virkelig frem til å få første utkast til ny skole. Og sammen med NIR og administrasjonen ønsker jeg å starte dialogen med Sparebankstiftelsen DNB om støtte til mer enn en gymsal.

Som i alle samtaler om Myklerud skole går ett budskap igjen: Svømmebassenget må bevares. Det er en viktig arena for svømmeopplæring, aktivitet, trivsel og fellesskap i lokalsamfunnet.

Og apropos nybygg. I dag var jeg innom byggeplassen på Nesoddtangen, og det er skikkelig gøy å se hvordan prosjektet tar form. Arbeidet går helt etter planen, og flerbrukshallen er i rute til ferdigstillelse mot slutten av 2027. Det blir et fantastisk løft for Nesoddtangen og hele kommunen.

God høsthelg

Det går mot en fin høsthelg på Nesodden.

Det er mye sopp i skogen, og i morgen er det klart for tradisjonsrike Jaer-mart’n på Jaer skole. En hyggelig høsttradisjon og en fin anledning til å møte folk.

Kanskje sees vi der?

God helg!

Hilsen Cathrine