Markering av frigjørings- og veterandagen 8. mai

8. mai er det 80 år siden Norge ble et fritt land og dette markeres flere steder i landet. På Nesodden vil det være markering ved minnesmerket ved Cornkrake, etterfulgt av arrangement i Varden leir. Nesodden biblioteks venner inviterer til markering i Tangenten med formidling om okkupasjonen av Nesodden, og Nesodden kommune inviterer veteraner med følge til markering av veteran -og frigjøringsdagen på Oscarsborg festning.

Korps som spiller  - Klikk for stort bilde

Slik blir markeringen på Nesodden

Markering på Flaskebekk

Tid: kl. 17.00
Sted: Cornkrake minnesmerke

Kransnedleggelse og tale på Flaskebekk og fanfare fra Nesodden skolekorps. 
Regi av Nesodden Befalsforening og Minnesmerkekomitéen Nesodden.

Markeringen på Varden Leir

Tid: 8. mai kl. 17.30
Sted: Varden Leir

Parkering på Håkonkastet parkeringsplass med gangavstand 10 minutter.

  • Nesodden skolekorps spiller marsjer med dirigent Morten Apelman.
  • Geir Michaelsen ønsker velkommen.
  • Ordfører Cathrine Kjenner Forsland  minnes Cornkrake og hilser.
  • Nesodden og Frogn kammerkor med dirigent Gunnar Bjerknes Haugen fremfører «Brudeferden i Hardanger» (Halfdan Kjerulf)
  • Elever fra Nesodden videregående skole: Malin Chanita Hals Krohn: «I dag står flaggstangen naken” (Nordahl Grieg) og Niclas Rohrer-Baumgartner: «Til Kaptein Martin Linge” (Nordahl Grieg)
  • Nesodden og Frogn kammerkor: «Barndomsminne fra Nordland» (Elias Blix/Adolf Thomsen).
  • Drapene under opprullingen av Cornkrake: Stein Ugelvik Larsen
  • «Besøk i Varden leir under krigen med doktor Zapffe»: Bjørn Zapffe (Sønn)
  •  Nesodden Skolekorps, Nesodden og Frogn kammerkor og publikum i felles sang: «Ja vi elsker» 3 vers, «Fagert er landet» - 3 vers.
  • Avslutning og vel hjem av Geir Michaelsen.

Nesodden bibliotek

Nesodden biblioteks venner inviterer til markering av 80-årsjubileum for Frigjøringsdagen 8.mai 1945.

Tid: kl. 18.00-19.00
Sted: Tangenten, Nesodden bibliotek

Stein Turtumøygard skal fortelle om okkupasjonen av Nesodden. Han har samlet og formidlet lokalhistorie fra Nesodden siden begynnelsen av 1990-tallet. I tillegg til fire faktabøker om Nesodden har han gitt ut fem lokalhistoriske spenningsromaner. Han har skrevet flere artikler i årsskriftene for Nesodden historielag, «Sopelimen», og har ledet en rekke lokalhistoriske vandringer. Støttet av Den Kulturelle Spaserstokken. 


Oscarsborg festning

Nesodden kommune i samarbeid med flere Follo-kommuner, kommandanten på Oscarsborg, Forsvarsbygg og Veteranhuset Camp Oscarsborg inviterer veteraner med følge til middag på Oscarsborg festning. Hensikten med dagen er å hedre norske kvinner og menn som har tjenestegjort i militære og sivile internasjonale operasjoner.
 

  • kl. 16.50 Fergetransport til Oscarsborg fra Sundbrygga 
  • kl. 17.20 Feltgudstjeneste i Kongelunden 
  • kl. 18.15 Foredrag v/Jan Kjetil Arnulf, psykolog/professor 
  • kl. 20.00 Middag i Forpleiningen 
  • kl. 22.00 Fergetransport fra Oscarsborg festning til Sundbrygga Antrekk: Uniform eller pent sivilt

 

Velkommen!