Solve Sæbø er den nye rektoren ved NMBU. Gratulerer så mye!Mandag var det rektorinnsettelse på NMBU. Ny rektor Solve Sæbø ble innsatt i en høytidelig seremoni. Det er inspirerende å ha Norges fremste bærekraftuniversitet med all sin kunnskap og innovasjonskraft bare en liten halvtime unna.
Politiråd og beredskapsøvelser
Forrige uke samlet vi oss til strategisk politiråd, hvor beredskap sto på dagsordenen. Et viktig møte med felles forståelse og tydelig retning. I samme ånd hadde vi beredskapsøvelse på Nesodden, alltid nyttig å øve og forberede oss.
I politirådet ble vi kjent med de to nye radikaliseringskontaktene i Follo og Østfold driftsenhet. Et sterkt og nødvendig tilskudd til det forebyggende arbeidet vårt.
Vi diskuterte også Ungdata-undersøkelsen 2025, med Ronny Trogstad fra Oppvekst og læring i front. Det store bildet er oppløftende: Elevene trives, føler seg trygge og inkludert. De bruker mer tid på skolearbeid og mindre tid på skjerm sammenlignet med jevnaldrende i Akershus og resten av landet, noe som igjen gir færre negative hendelser.
Vi ser også at elevene våre har mer fravær, og at foresatte på Nesodden har mer liberale holdninger, for eksempel knyttet til alkohol.
Det forsterker behovet for godt, forebyggende samarbeid med foresatte og viser at vi har mye å hente gjennom tydelig dialog og felles forventninger rundt tilstedeværelse og ansvar i ungdoms og skolelivet.
Samarbeid og innovasjon i lokalsamfunnet
Vi har også hatt et svært godt eiermøte i Follo Brannvesen IKS, med omvisning på Norsk Luftambulanses treningsarena, som nå er lokalisert hos oss i Follo. Et kjempe løft for beredskap og samtrening i regionen. Brannvesenet er en av de viktigste og mest grunnleggende tjenestene vi samarbeider om.
Vi hadde også et nytt og engasjerende møte om båtvrak denne gangen i REV Oceans lokaler. På Nesodden jobber vi iherdig med å fjerne vrakbåter for å hindre at de smuldrer opp til mikroplast, forurenser fjorden og truer både marint liv og sjøsikkerhet. Et veldig viktig tiltak med stor betydning for miljø, sikkerhet og beredskap i Oslofjorden.
Men nå må det handling til.
Valg, innovasjon og trafikksikkerhet
I dag har vi hatt et godt møte med kommunens eiendomsselskap Tangenten Eiendom, og etterpå feiret kommunen rekordvalgdeltakelse i stortingsvalget med hele 87,3 prosent. Et sterkt signal om engasjement og demokrati i praksis. Og veldig dedikerte og profesjonelle valgansvarlige i kommunen.
Uken ble avsluttet på høyt nivå, som jury under Innovasjons Camp på Nesodden videregående skole hvor engasjerte elever jobbet med løsninger for hvordan man kan styrke samarbeidet mellom unge og fremme lokalt næringsliv, med særlig fokus på lokal handel og turisme. En opplevelse som virkelig ga påfyll! Elevene er høflige, kreative og fremoverlente, og Petter Skotland fra Ungt Entreprenørskap var full av lovord. Det ble tatt imot med stolthet hos rektor og ordfører, og vinnerlaget fikk gavekort sponset av Energihuset.
Uken ble avsluttet hos de dyktige og innovative elevene ved Nesodden VGS.Apropos Energihuset– denne uken delte vi ut ringeklokker for trafikksikkerhet, mens Energihuset kontrollerte sykler gratis for alle som ønsket en sykkelsjekk. Et strålende eksempel på lokalt samarbeid, engasjement og Nesodden på sitt beste.
I kveld skal jeg på boklansering med en lokal poet. To nye giftemål har vi også fått feiret siden sist, alltid hyggelig å få være med på starten av noe fint.
Nå går vi inn i høstferien, og jeg vil benytte anledningen til å ønske dere alle som skal ha høstferie en riktig god ferie.
Ta vare på hverandre, og bruk dagene godt!
Cathrine Kjenner Forsland, ordfører